Co tkwi w mankietach - kompendium spinek do koszuli

Każdy z nas wie czym są spinki do mankietów. To małe ozdoby pozwalające na złączenie dwóch mankietów ze sobą. Wydawałoby się, że to już wszystko, a jednak kiedy chcemy ich użyć nie zawsze wiemy czego szukamy, jakie będą odpowiednie, z czym będą pasowały, a z czym nie. Abstrahując od kwestii praktycznych, czy znamy wszystkie powody dla których nosimy spinki do koszuli? Skąd wziął się dodatek, który pomimo swojego skromnego rozmiaru od wieków stanowi część – głównie męskiej lecz nie tylko – garderoby? Za tą drobną ozdobą kryją się niezliczone historie, dlatego zapraszamy Państwa do lektury. Opowiemy o tym jak te niewielkie spinki mankietowe ewoluowały oraz czym są dzisiaj i co warto wiedzieć kupując elegancki komplet tych ozdób do koszuli.

Historia spinek do mankietów

Zanim ktokolwiek zaczął używać wyrażenia „spinki do koszuli,” mężczyźni znajdowali inne sposoby na łączenie swoich mankietów. We wczesnych latach XVII wieku używano wstążek, które, zawiązane przy mankietach, były uważane za symbol elegancji. W późniejszym okresie zaczęto eksperymentować z ozdabianiem tej części garderoby i do użytku weszły guziki mankietowe. Od tamtej pory przykładano coraz większą uwagę do noszonych detali, jednak pierwsze formy spinek do mankietów były dodatkiem popularnym jedynie na dworach i wśród najbardziej zamożnych. Były kosztownym dodatkiem podkreślającym fakt, że ich właściciel jest bogaty i pochodzi z klasy wyższej. Dopiero z nadejściem XIX wieku i początkami masowej produkcji spinki stały się popularne i powszechnie dostępne także wśród klas średnich oraz, co również jest ważne, wśród kobiet. Były to jednak spinki z tanich materiałów takich jak tombak czy miedź. W Polsce popularne były spinki z podobiznami bohaterów, np. Kościuszki czy symbolami takimi jak choćby herby czy biały orzeł, podkreślające przywiązanie do ojczyzny.

Spinki do mankietów Zegarki

Spinki do mankietów Zegarki CW-613

Ewolucja i popularni twórcy

Kształty i sposoby zapinania spinek zmieniały się na przestrzeni lat. Istniało i istnieje wiele rodzajów spinek na mankiety. Są to, między innymi, spinki o zapięciu w kształcie litery T, spinki połączone za pomocą łańcuszka, a także zapinane na zatrzask. Rozkwit tej biżuterii miał miejsce również w czasach tzw. Belle époque i panującego wtedy w sztuce nurtu secesyjnego. Znane były wtedy projekty takich twórców jak Peter Carl Fabergé czy Victor Mayer. Ten pierwszy był docenianym na dworach królewskich złotnikiem i projektantem biżuterii. Zamawiał u niego, na przykład, cesarz Rosji Aleksander III Romanow oraz angielski król Edward VII. Drugi z nich, Victor Mayer, produkował w tym czasie biżuterię w Niemczech, budując prosperującą do dzisiaj markę, która kontynuowała także produkcję biżuterii Fabergé na początku XX wieku. Z nadejściem stylu Art Deco spinki Mayera zmieniały się, dostosowując się do panujących trendów. Wzory były bardziej minimalistyczne, zarówno pod względem wzorów, jak i kolorów. Podobnie jak w przypadku Fabergé, również jego biżuteria znajdowała nabywców w wielu stolicach Europy. W ostatnich dekadach popularność spinek zmieniała się. W latach 70. XX wieku spinki nie były już częścią codziennego stroju, nastąpił przełom w modzie, który spopularyzował jeans i swobodne ubrania. Również producenci koszul zaczęli stawiać na koszule zapinane na guziki, co sprawiło, że spinki nie były niezbędnym dodatkiem. Jedynie najwięksi producenci tacy jak Tiffany czy Cartier wciąż mieli w ofercie spinki mankietowe. W późniejszych latach spinki stały się jednym z dodatków, dzięki któremu właściciel mógł wyrazić swoją osobowość i upodobania. Wcześniej spinki były częścią strojów klasycznych, podkreślającą status. Dzisiaj spinki do koszuli są noszone zarówno jako elegancki dodatek do formalnych ubrań, jak również urozmaicają stroje casualowe ze względu na często zabawne napisy i nietuzinkowe wzory takie jak gaśnica, kalosze czy butelka piwa.

Karl FabergeKarl Faberge

Kwestie praktyczne noszenia spinek 

Znając historię spinek do mankietów wiemy, że były znaczącym elementem męskiej garderoby, miały swoją symbolikę i przechodziły transformacje wraz ze zmieniającymi się trendami. Również dzisiaj spinki do mankietów mają znaczenie, nosimy je zarówno do strojów oficjalnych, jak i na co dzień. Jeśli więc zastanawiałeś się czy spinki do mankietów są modnym i popularnym dodatkiem, odpowiedź brzmi – tak. Spinki do koszuli są stale noszoną częścią męskiego stroju, zarówno tego oficjalnego, jak i casualowego. Podobnie jak pozostałe części garderoby, podkreślają nasze upodobania i osobowość. Warto więc przyjrzeć się spinkom mankietowym także od strony technicznej – z jakich okazji zakładamy tą drobną biżuterię? Jak wybierać właściwą do nich koszulę? Czy nosi się spinki jeśli nie mamy na sobie krawata? Poniżej przyjrzymy się tym oraz innym praktycznym zagadnieniom związanym ze spinkami.

Z jakich okazji nosimy spinki?

Dzisiaj już z każdej. Sklepy z biżuterią dają nam szeroki wybór, dlatego znajdziemy spinki, które będą pasowały do klasycznego stroju – na przykład, garnituru z białą koszulą, a także takie, które pasowały będą do wzorzystej i kolorowej koszuli. Możemy więc założyć stonowane spinki do pracy bądź na ważną uroczystość rodzinną, a nietypowe spinki na imprezę czy grilla ze znajomymi. Zarówno spinki, jak i koszulę wybieramy więc myśląc o okazji oraz o tym aby kolory uzupełniały się i tworzyły – odpowiednio – klasyczne bądź oryginalne połączenie. Ważne jest również, aby wybierać spinki nie tylko odpowiednio do okazji, ale również w zgodzie ze swoją osobowością i gustem, aby dobrze czuć się w konkretnych wzorach.

Dodatki - czy wypada nosić spinki bez krawata ?

Kolejną istotną kwestią jest dobór innych dodatków. Jeśli zastanawiają się Państwo czy konieczne jest założenie krawata kiedy zakładamy spinki, odpowiedź brzmi – nie. Chociaż połączenie krawata ze spinkami jest zestawem klasycznym, wielu mężczyzn decyduje się na odejście od tego modelu gdy okazja na to pozwala. Jeśli zaś chodzi o dobór spinek do zegarka, pamiętajmy by dobierać do siebie te same materiały i kolory – jeśli wkładamy srebrny zegarek, dobierzmy do niego srebrne spinki.

Spinki do koszuli można też nosić bez krawata do codziennego stroju

Przygotowując swój strój zastanawiamy się również ile wydamy na gustowne dodatki. Jeśli chodzi o ceny spinek wysokiej jakości, wahają się one od ok. dziewięćdziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych. Niezależnie od tego jakim budżetem dysponujemy i jakiego typu spinki lubimy, dzięki szerokiemu wyborowi znajdziemy takie, które będę odpowiadały nam zarówno cenowo, jak i pod względem wzoru.

Spinki do mankietów jako prezent

Spinki mankietowe swoją popularność zawdzięczają nie tylko praktycznemu zastosowaniu, ale również temu, że są wspaniałym pomysłem na prezent. Jako dodatek drobny i elegancki, występujący w tysiącach wzorów i noszony przez zdecydowaną większość mężczyzn – choć nie tylko – są często wybierane na upominek. Znając solenizanta możemy ucieszyć go nietuzinkowymi spinkami nawiązującymi do jego pasji, pracy bądź będącymi zabawną niespodzianką. Również jeśli szukamy prezentu dla kogoś, z kim łączą nas relacje służbowe znajdziemy spinki na prezent. Trafionym upominkiem będą eleganckie o klasycznym modelu spinki do mankietów dla współpracownika odchodzącego na emeryturę lub szefa świętującego okrągłe urodziny. Spinki będą stylowym prezentem niezależnie od okazji i jubilata.

Spinki do mankietów - flagi

Spinki mankietowe w Galante.pl

Mówiąc o szerokim wyborze spinek do mankietów mamy na myśli tysiące wzorów i kolorów oraz wiele materiałów, z których spinki są wytwarzane, a także różne sposoby zapinania spinek. W Galante.pl proponujemy Państwu największy wybór spinek na mankiety w Polsce. Możemy wyróżnić spinki klasyczne mające być eleganckim dopełnieniem oficjalnych strojów oraz spinki pełniące funkcję nietuzinkowego gadżetu o fantazyjnych kształtach. Znajdziemy spinki zapinane na łańcuszek bądź za pomocą zapięcia w kształcie litery T. Do wyboru mamy również spinki z różnego rodzaju kamieniami i minerałami takimi jak bursztyn oraz z węglem. Mówiąc o rozmaitych wzorach i kształtach nawiązujących do zainteresowań bądź profesji mamy na myśli wybór spinek, między innymi, dla fotografa (np. spinki w kształcie obiektywu), matematyka (np. kształt liczby Pi), księdza (np. polecamy spinki w kształcie symbolu Ichthys), inżyniera (np. spinki w kształcie suwmiarek) czy muzyka (np. spinki w kształcie fortepianu lub nut). Ponadto nasz sklep oferuje Państwu możliwość zamówienia spinek do mankietów ze swoim własnym logo, a także spinek z grawerem.

Spinki do mankietów "Liczba Pi" - idealne dla matematyka czy studenta

Wzory królujące w roku 2017

Dla wszystkich miłośników panujących trendów przygotowaliśmy zestawienie spinek do mankietów, które są najmodniejsze w tym roku. Są wśród nich zarówno nowe modele, jak i te, które cieszą się zainteresowaniem już od jakiegoś czasu. Parą, która będzie w tym roku na mankietach wielu są spinki żaglówki, a to za sprawą finału zlotu żaglowców The Tall Ships Races odbywającego się w sierpniu w Szczecinie. Delikatne spinki o stonowanych kolorach będą trafionym dodatkiem do każdej koszuli noszonej w sezonie letnim, jak i poza nim. Spośród nowości oferujemy Państwu spinki w kształcie kierownicy, łodzi podwodnej czy w kształcie figur szachowych. Wszystkie modele są drobnymi spinkami o kolorze srebrnym pasującymi do każdej koszuli. Będą idealnym prezentem dla szachistów, pasjonatów motoryzacji czy podróży morskich. Innymi spinkami, które będą trafionym wyborem są, na przykład, dla zmotoryzowanych – spinki w kształcie motoru ścigacza czy skrzyni biegów, dla taty – z napisem „Best Dad in the world”, a także spinki w kształcie symbolu Ichthys czy zabawne dla prawników z poczuciem humoru – model Prawnik KC-250. Mężczyznom gustującym w nietypowych dodatkach polecamy też bestsellerowe spinki w kształcie puzzli, które dzięki swojemu srebrnemu kolorowi będą interesującym akcentem przy każdym mankiecie, a fanom Supermana dedykujemy czerwono-żółte spinki z logo super bohatera, które urozmaicą każdy elegancki strój i będą kojarzyły się z ulubionymi historiami.

Spinki do koszuli dla superbohatera (model: Superman CW-941)

Historia i ewolucja spinek do mankietów liczy sobie już setki lat. Niezależnie od tego czy były ekskluzywnymi dodatkami podkreślającymi status tych, którzy je nosili czy nietuzinkową biżuterią odzwierciedlającą osobowość bądź poczucie humoru właściciela, spinki mankietowe były i są stałą częścią (głównie choć nie tylko) męskiej garderoby. Warto znać ich dzieje i zastosowanie aby samemu zadecydować co pragniemy wyrazić wybierając swoje dodatki i cieszyć się pięknymi ozdobami.

Warto przeczytać również:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane