Jak nosić szelki do spodni, by wyglądać niczym James Bond?

„Martini z wódką, wstrząśnięte, niezmieszane” rzucał od niechcenia przy barze, poprawiając swoją idealnie skrojoną marynarkę, pod którą kryły się eleganckie szelki. Trudno wyobrazić sobie najsłynniejszego agenta Jej Królewskiej Mości korzystającego z paska.

Historia szelek do spodni, które tak chętnie zakładał ten bohater filmowy sięga ponad 300 lat wstecz. Największą popularnością ten dodatek cieszył się w Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku - przed wojną nosiła je większość mężczyzn, jednak najbardziej cenione były przez klasę robotniczą. Obecnie szelki pełnią głównie rolę dekoracyjną, chociaż część mężczyzn wciąż ceni ich praktyczne zastosowanie, co więc warto wiedzieć o tym efektownym dodatku?

Jakie szelki do spodni możemy kupić w sklepach?

Obecnie wybór szelek jest ogromny, łatwo zagubić się w oceanie barw, zapięć i kształtów, które oferują nam sklepy z męskimi akcesoriami. Najważniejszy przy zakupie jest materiał, z którego szelki wykonano. W tej kategorii możemy wyróżnić dwa rodzaje:

  • szelki klasyczne
    Nierozciągliwe, wykonane z mory, materiału typu boxcloth lub taśmy jedwabnej. Przypinane do spodni za pomocą guzików. Przeznaczone do garnituru lub fraka.
  • szelki “powszechne”
    Wykonane z rozciągliwej gumy, mocowane metalowymi klamrami, zwane potocznie “żabkami”, akceptowane w przypadku stylizacji codziennych, casualowych.

Warto również zwrócić uwagę na ich krój - szelki, których tył przyjmuje kształt litery Y, zwłaszcza zapinane na “żabki” to zły wybór dla osób, które planują dużo siedzieć np. przy stole bankietowym lub w samochodzie, gdyż metalowe elementy będą się uciążliwie “wbijać” w plecy. Krój X z kolei jest bardzo uniwersalny i będzie pasować do każdej okazji.

Frak, garnitur, dżinsy- szelki dobieramy do spodni!

Jak sama nazwa wskazuje, szelki zostały stworzone z myślą o spodniach męskich, ich główną funkcją było, jest i będzie podtrzymywanie tej części garderoby.
Szelki są niezbędnym elementem, jeśli zakładamy frak lub kamizelkę.
Spodnie skrojone pod szelki to towar deficytowy i trudno dostępny, ich główną cechą jest brak szlufek na pasek i podwyższony stan, bardzo często mają też przyszyte guziki od wewnętrznej strony, przeznaczone do mocowania szelek. Jeśli nie posiadamy takich spodni, sami musimy zadbać o odpowiedni rozmieszczenie guzików, nie wolno bowiem zakładać do spodni garniturowych szelek z “żabkami”, gdyż uszkadzają one ich delikatny materiał.
W stylizacjach codziennych możemy pozwolić sobie na więcej, wybierając wersję z klamrami, którą połączymy z dżinsami.

Paski, kropki i… szczupaki- bogactwo wzorów szelek do spodni.

Odkąd szelki zaczęły nabierać popularności, sklepy prześcigają się w tworzeniu nowych, zachwycających wzorów. W naszym sklepie galante.pl znajdziecie Państwo nawet personalizowane szelki stworzone z myślą o fanach polowań czy wędkarstwa! Tego typu produkty świetnie sprawdzą się w niezobowiązujących sytuacjach, w których pragniemy podkreślić swój wyjątkowy styl. Na eleganckie kolacje lub kulturalny wieczór lepiej zdecydować się na gładki materiał, biel lub czerń zawsze spełnią swoją rolę, równie dobrze sprawdzi się granat lub brąz. W przypadku czerwieni należy być bardzo ostrożnym, gdyż czerwone szelki do spodni są powszechnie uważane za symbol maklerów. Aby ułatwić sprawę, wystarczy pamiętać, że w wersji eleganckiej szelki do spodni stanowią głównie element praktyczny, więc staramy się, by nie rzucały się w oczy, natomiast w wersji casualowej powinny być jak najbardziej widoczne.

Warto też zauważyć, że szelki to świetny wybór dla panów niewysokich, grubszych lub o okrągłych biodrach, ponieważ dzięki nim spodnie nie zsuwają się na biodra, jak ma to miejsce w przypadku pasków, a jednocześnie przytrzymują one również koszulę.

Warto przeczytać również:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane