Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną - styl formalny dla mężczyzn

Koniec czerwca to czas zakończenia roku, obrony prac magisterskich, inżynierskich i doktoratów . Studenci i absolwenci podejmują pierwsze prace, co wiąże się z koniecznością uczęszczania na rozmowy kwalifikacyjne. Pierwsze wrażenie jest ważne - musimy mieć na uwadze, że ocenie rekruterów lub profesorów podlega nie tylko wiedza i kompetencje, ale i prezencja - warto więc wybrać odpowiedni strój. Podpowiemy Ci jaki strój będzie najlepszy na rozmowę kwalifikacyjną lub egzamin wstępny.

Po pierwsze garnitur

W sytuacjach formalnych podstawą stroju jest garnitur. Przy zakupie pierwszego garnituru problemem może być ograniczony budżet. Jedni uważają, że warto kupić coś dobrego, a inni, że nie warto, bo w przyszłości może się zmienić waga i wzrost i wtedy garnitur okaże się niedopasowany. Niezależnie od kwoty jaką dysponujemy, kupowany garnitur trzeba dopasować do sylwetki posiadanej obecnie - nie zakładaj, że schudniesz lub nabierzesz masy. Jeśli zachodzi konieczność wykonania poprawek (skrócenie rękawów, taliowanie, skrócenie spodni), to warto to zrobić od razu. Garnitur powinien dobrze leżeć podczas uroczystości, na którą jest kupowany, ponadto większość podstawowych przeróbek krawieckich można w przyszłości wykonać w drugą stronę – poszerzyć, wydłużyć.

Ramiona i plecy to jeden z najważniejszych elementów marynarki, który jest dość trudny do ewentualnych poprawek, zatem w momencie mierzenia marynarka powinna w tych miejscach odpowiednio leżeć. Poziome lub pionowe fałdy na plecach oznaczają nadmiar materiału - warto wtedy przymierzyć mniejszy rozmiar. Fragment gdzie łączy się rękaw z barkiem nie może wystawać poza linię ramion – to znak, że marynarka jest za szeroka w ramionach. Klapy marynarki powinny przylegać do torsu. Bardzo ważne jest by górny guzik (w marynarkach dwa guziki) lub środkowy (w marynarkach trzy guziki) znajdował się na wysokości najwęższego miejsca torsu, czyli w talii. Sylwetka będzie wtedy optycznie wyszczuplona i nabierze ładnych proporcji. Rękawy marynarki powinny się kończyć ok. 2 cm powyżej przegubu nadgarstka, tak aby mankiet koszuli wystawał spod rękawa, a długość nogawek należy dobierać tak, aby tkanina nie załamywała się z przodu. Warto pamiętać, że im węższe nogawki, tym krótsze mogą być spodnie. Najlepszą i najpopularniejszą tkaniną garniturową jest wełna o średnim splocie, która nadaje się do noszenia zarówno latem, jak i zimą. Najbardziej uniwersalne kolory garnituru to grafitowy lub granatowy. Wbrew pozorom, czarny garnitur nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ tradycyjnie jest przypisywany do okazji wieczorowych.

Po drugie - koszula

Podczas formalnych okazji najlepszym wyborem jest gładka koszula w kolorze białym lub jasnoniebieskim, wykonana z bawełnianego twillu lub popeliny. Mankiety zapinane na spinki nie są obowiązkowe, mogą być natomiast ciekawym dodatkiem i wyróżnić Cię z tłumu. Jeśli koszula pod szyją jest dobra, a w okolicy bioder tworzą się fałdy materiału, to można ją wyszczuplić. Koszt takiej poprawki jest niewielki, a znacząco podnosi walory wizualne, szczególnie w sytuacji, gdy zachodzi konieczność zdjęcia marynarki.

Po trzecie - krawat i dodatki

Klasyczny granatowy garnitur i jasnoniebieska koszula stanowią doskonałą bazę do eksperymentów z dodatkami. Do takiego zestawu będzie pasować wzorzysty jedwabny krawat, zwłaszcza jeśli zestawimy go z brązowymi butami. W sytuacjach formalnych dobrym pomysłem jest wybór krawata, który kolorystycznie kontrastuje z resztą stroju, więc do granatowego garnituru - bordowy, a do grafitowego - niebieski. Dobrym pomysłem jest też powracająca do mody męskiej muszka, odradzamy natomiast bardzo wąskie krawaty, tzw “śledzie”.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane