Krawaty jedwabne - jaki rodzaj wybrać, jak poprawnie nosić i jak wiązać krawat?

Krawat to jeden z elementów, który zajmuje wyjątkowe miejsce w męskiej garderobie. Stanowi ozdobę całego stroju, ale także ma za zadanie podkreślić wagę i uroczystość sytuacji. Podobnie, jak w przypadku pozostałych elementów ubioru, także noszenie krawata wymaga znajomości kilku zasad, aby wyglądać w nim dobrze i nie popełnić żadnej gafy.

Sprawdź, dlaczego krawaty jedwabne należą do najlepszego rodzaju krawatów, dokąd powinien sięgać krawat oraz jak dobrać go do stroju.

Kilka słów na temat krawata

Jego historia sięga już starożytności, choć wówczas nie przypominał wyglądem obecnych krawatów. Przyjmował raczej formę ozdobnych szali, noszonych na szyjach cesarzy i dostojeństwa, mających podkreślić wyższość oraz rangę w społeczeństwie. Historia współczesnego krawata ma jednak bezpośredni związek z wojną trzydziestoletnią, kiedy to Ludwik XIII zainspirował się ozdobami na szyi chorwackiego wojska, nazywając je ,,Royal Cravattes’’. Od tego czasu we Francji zamieniono niepraktyczne i niewygodne krezy na krawaty. Ozdobny zwis męski zawitał później także do Anglii, gdzie moda na jego noszenie nastała wraz z przywróceniem monarchii, za czasów rządu Karola II. Niegdyś krawaty wykonywało się z koronki lub muślinu i wstążki, były długie i szerokie, zawiązywane w węzeł pod szyją. Przez lata i kolejne epoki krawat przeszedł ewolucję i dziś wygląda już nieco inaczej. Wykonywany jest także z innego materiału. Obecnie najbardziej cenione są krawaty jedwabne.

Najlepszy materiał na krawat

Obecnie krawat przyjął formę o podłużnym kształcie, skrojoną z trzech części, który wiązać należy pod kołnierzem koszuli. Dostępność wzorów i materiałów jest ogromna, dlatego powstały zasady jego doboru oraz noszenia. Krawaty mogą być wykonane z mieszanek materiałów, wełny, kaszmiru czy jedwabiu ze sztucznymi włóknami. Najlepiej wykonane i najlepszej jakości są jednak jedwabne krawaty, które dodatkowo charakteryzuje łatwość i trwałość wiązania, a także powrót do formy pierwotnej po rozwiązaniu. Szczególnie ważny jest jedwabny materiał, z którego wykonane jest wnętrze krawata, gdyż to ono decyduje o tym, jak będzie się układał.

Jak dobrać krawat do stroju?

Aby uzyskać optymalną wielkość węzła, należy zwrócić uwagę na szerokość krawata. Powinna być zbliżona do wielkości klap marynarki. Najlepiej wyglądają krawaty, które mają szerokość między 8 a 9 centymetrów. Krawaty dostępne w naszym sklepie posiadają optymalną szerokość 8,5 centymetrów, która stanowi gwarancję odpowiedniej grubości węzła. Dodatkowo, należy pamiętać o wybraniu odpowiedniego wzoru i odcienia, a w przypadku wyjścia z partnerką, doboru krawata pod kolor sukienki, jaką będzie miałą na sobie. Do białej koszuli i gładkiej marynarki można wybrać dowolny krawat. Przy kolorowych koszulach należy jednak na to uważać, wybierając krawat w innym odcieniu tego samego koloru, kolorze pokrewnym, czyli takim, który na kołowym wykresie barw znajduje się w pozycji sąsiadującej, lub w barwach przeciwnych. Przykładowo, do błękitnej koszuli będzie pasował ciemnoniebieski krawat z teksturą, sprawdzi się także ciemna zieleń. W przypadku doboru krawata do sukienki, należy wybrać najbardziej zbliżony do odcienia kreacji partnerki, chyba, że jest to kolor czarny bądź biały. Zasada ta dotyczy jedynie zdecydowanych barw, takich jak czerwień, granat, zieleń itp.

Włoski krawat

Jak wiązać krawat?

Jedwabne krawaty są dosyć łatwe w wiązaniu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, dokąd powinien sięgać krawat. Zarówno za długi, jak i za krótki może zepsuć całą stylizację. Optymalną długością jest połowa klamerki paska, gdzie powinna sięgać końcówka krawata. Istnieje także kilka sposobów wiązania. Najprostszy i najbardziej popularny to styl orientalny. Innym jest tak zwany asymetryczny węzeł podwójny oraz styl angielski - windsor. Sposób wiązania powinien zależeć od całości stroju, a także okazji.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajduje się duży wybór krawatów jedwabnych o dobrej jakości, które powinny znaleźć się w garderobie każdego mężczyzny. W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego sklep@galante.pl, a także telefonicznego: +48 660 953 763.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane