Męska elegancja, czyli o krawacie słów kilka

Krawat to element garderoby męskiej znany od dawna i właściwie nieodzowny podczas oficjalnych okazji. Odpowiednio dobrany i zawiązany nadaje elegancji i szyku. Skąd się jednak wziął i kiedy stał się tak popularny, że w dzisiejszych czasach nie istnieje strój formalny bez krawata?

Historia krawata

Pierwszych śladów tego elementu męskiej garderoby należy szukać już w czasach antyku, choć historycy nie są zgodni co do tego, kiedy konkretnie się on pojawił. Jedni wskazują na starożytni Rzym, inni na Chiny. Jednak niezależnie od tego, którą wersję uzna się za prawdziwą, fakt jest jeden: krawat jest z nami od wielu, wielu lat, choć nie od początku w formie, jaką znamy dziś. Początkowo bowiem były to chusty zawiązywane pod szyją, głównie w celu ochrony przed wiatrem i pyłem. Dopiero w XVII wieku, za sprawą chorwackich żołnierzy, forma krawata zaczęła nieco przypominać obecną. Żołnierze zawiązywali pod szyją chustę w taki sposób, że węzeł zwisał pod brodą. Im wyżej postawiona osoba, tym lepszy materiał, można więc powiedzieć, że ówczesna wersja krawata była wyznacznikiem zamożności. Ozdobę tę szybko zauważyli Paryżanie i zaadaptowali na swoje potrzeby, nadając jej przy okazji nazwę, którą znamy do dziś. Pochodzi ona od narodu, który zapoczątkował modę na krawat, czyli od francuskiego słowa “Chorwat”. Ciekawostkę stanowi fakt, że 18 października w Chorwacji obchodzi się narodowy dzień krawata.

Od tamtej pory krawat przechodził wiele metamorfoz, zarówno pod względem materiału, jak i formy. Ostatecznie w wieku XX opatentowana została przez Jesse’a Langsdorfa technika szycia, która nie zmieniła się do dziś.

Jaki krawat wybrać?

W modzie męskiej za najbardziej eleganckie uchodzą krawaty jedwabne i to jest najlepszy wybór na wszystkie oficjalne okazje. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, dzięki czemu można dobrać coś odpowiedniego dla siebie bez problemu. Ciekawą ofertę krawatów jedwabnych posiada sklep galante.pl. Jeśli jednak krawat ma być noszony na co dzień, do stroju nieformalnego, warto wybrać materiał, który nie połyskuje. Sprawdzi się tu na przykład wełna lub jedwab o splocie typu knit, który ma nieformalny charakter i będzie pasować do codziennych stylizacji.

Wybierając krawat, warto kierować się kilkoma zasadami:

  • dobry krawat powinien mieć płócienną wkładkę wewnątrz, dzięki której węzeł będzie wyglądał atrakcyjnie i nie będzie zbyt mały
  • krawat powinien sięgać do połowy klamry od paska przy spodniach
  • szerokość niech będzie dobrana do klap marynarki
  • kolor krawata zależy od okazji, na jaką komponowany jest strój. Najbardziej klasyczne kolory, które sprawdzą się zawsze, to bordo, granat, fiolet, szarość.
  • wzór jest jak najbardziej wskazany, jednak nie należy przesadzać. Jeśli zakładamy wzorzysty krawat, lepiej nie dodawać wzorów na innych elementach stroju.
  • krawat jedwabny nadaje się na formalne okazje i nadaje elegancji noszącemu go mężczyźnie. Jednak warto próbować łączyć krawat wykonany z innego materiału z mniej elegancką koszulą, by stworzyć zestaw idealny na co dzień. Nie warto bać się krawata - daje on wiele możliwości, a stylizacje z nim stają się ciekawsze i nabierają wyrazu.

Znając kilka zasad ważnych przy wyborze krawata, łatwo skomponować stylizację z nutą elegancji na formalne okazje, ale także takie na co dzień. Krawat to ciekawe dopełnienie stroju, warto więc zakładać go częściej.

Warto przeczytać również:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane