Szelki bardziej męskie niż się wydaje

Szelki to ciekawy element garderoby. Mogą się kojarzyć z małymi chłopcami, którzy zamiast pasków przy spodniach mają zapięte właśnie szelki. Słynął z nich Karol Krawczyk z “Miodowych lat”. Były jego znakiem rozpoznawczym. Często są używane przez młodzież obu płci do noszenia nonszalanckich stylizacji. Jednakże ostatnimi czasy stały się popularne wśród mężczyzn, którzy noszą się stylowo i chcą wyglądać dobrze każdego dnia.

Jaka jest funkcja szelek?

Są one przeznaczone do podtrzymywania spodni tak, aby się nie zsuwały. Kiedy są noszone do nieformalnego stroju, mogą być eksponowane jako element ozdobny. W momencie, kiedy sytuacja wymaga formalnego stroju, lepiej, aby były mniej widoczne. Do każdej z tych dwóch stylizacji są przystosowane odpowiednie rodzaje szelek. Różnią się materiałem, kolorystyką, jak również sposobem zapięcia.

Jakie są różnice między poszczególnymi szelkami

Budowa i sposób zapięcia szelek zmienia się w zależności od charakteru stroju do jakiego są przystosowane. Te szelki, które są noszone w sytuacjach formalnych są zapinane na guziki. Są stworzone z materiału, który się nie rozciąga. Posiadają także skórzane wykończenia. Drugi rodzaj szelek, to te wykorzystywane do casualowych stylizacji. Najczęściej są zrobione z gumy. Przypina się je metalowymi. bądź plastikowymi “żabkami”. Ich część tylna przypomina formą literę “Y”, albo “X”.

Szelki zapinane na guziki do strojów formalnych

Takie szelki można zakładać także do mniej eleganckich ubiorów, jednak tutaj mowa o tych drugich. Eksperci z Galante głoszą, że w przypadku stylizacji formalnych są konieczne. Jeśli noszony będzie smoking lub frak. Do tych typów strojów nigdy nie zakłada się paska. Jak już wcześniej wspomniano, szelki w tym przypadku wykonane są z materiału, który się nie rozciąga. Mają też skórzane wykończenia. Trzeba dobierać je kolorystycznie, odpowiednio do pozostałych dodatków ze skóry. Takie szelki zapina się na guziki, aby szlufki nie były widoczne.

Szelki zapinane na “żabki” do ubiorów nieformalnych

Na szczęście w tym przypadku nie ma dyrektywnych zasad dotyczących noszenia tych szelek. Takie szelki sprawdzą się do nieformalnych, casualowych stylizacji. Są one często odsłaniane. Mają różne kolory i faktury. Szelek zapinanych na “żabki” nie wolno zakładać do strojów formalnych, takich jak garnitur, frak, czy smoking.

Ogólne wiadomości o szelkach

Szelki należą do akcesoriów, które powracają do łask. Niegdyś mogły być uważane za kiczowaty element stroju. W dzisiejszych czasach możliwość wybrania wielorakich kolorów, faktur i materiałów pozwala na tworzenie ciekawych, eleganckich, czasem nonszalanckich, ale stylowych strojów. Należy pamiętać o kilku zasadach przy ich noszeniu i dobieraniu do konkretnych stylizacji. Dodatkowo są dobrym rozwiązaniem, kiedy jest problemem z noszeniem paska. Zapięcie spodni na szelki jest łatwiejsze i wygodniejsze. Przy tym spodnie nie zsuwają się i nie odczuwa się dyskomfortu, jak czasem bywa to w przypadku zapinania spodni paskiem. W celach większego komfortu są najczęściej używane przez bardziej puszystych mężczyzn, którym pasek często przeszkadza i muszą ciągle podciągać spodnie. Na ratunek przychodzą wtedy właśnie szelki. Są też czasem wykorzystywane w stylizacjach kobiecych. Tutaj panie korzystają z bardziej szalonych i odważnych kolorów, czy g=faktur, aby podkreślić ciekawy strój i dodać mu odrobinę pazura. Młodzież również pokochała szelki. Mogą dzięki nim manifestować swój styl, czy nawet wyznawaną ideologię.

więcej szelek na: http://www.galante.pl/szelki-do-spodni

 

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane