Wielki powrót szelek do spodni! Poznaj charakterystykę i zalety tego elementu garderoby męskiej

Przed wojną szelki męskie do spodni cieszyły się ogromną popularnością. Używał ich wówczas niemal każdy mężczyzna, przede wszystkim ze względów praktycznych. Pełniły one taką samą rolę jak obecnie pasek do spodni, za sprawą którego wyszły one z mody. Jednak nie na długo. Ten gustowny dodatek coraz częściej pojawia się w męskich stylizacjach. Poznaj historię i zalety szelek do spodni

Krótka historia szelek do spodni

Swoją popularność szelki męskie do spodni zyskały mniej więcej 300 lat wstecz, kiedy w XVIII wieku używane były przez większość mężczyzn. Z ich pomocą zapinano również spodnie chłopcom. W roku 1822 stały się powszechnie używane na skalę światową przede wszystkim za sprawą Alberta Thurstona. Spełniały one wówczas czysto praktyczną rolę, dokładnie taką, jaką obecnie pełni pasek do spodni, który po I Wojnie Światowej powoli zaczął zastępować szelki, wówczas większość mężczyzn z nich zrezygnowała, używane były wówczas jedynie w klasie robotniczej. W latach 60 szelki zostały zaadoptowane przez część młodych Amerykanów, którzy włączali do swoich strojów elementy z klasy robotniczej, jednak nie odzyskały już takiej popularności, jaką cieszyły się na początku swojej historii. Obecnie wracają do mody jako wyszukany i stylowy element męskiej garderoby, pozwalając osiągnąć niezwykle szykowne zestawienie w stylu retro.

 

Szelki męskie - jak nosić?

Szelki do spodni męskie najczęściej wykonywane są z tkaniny, skóry bądź gumy i służą przede wszystkim utrzymaniu spodni z wysokim stanem na właściwej wysokości. Można je podzielić na casualowe oraz formalne. Różnią się przede wszystkim swoją funkcją. W stroju formalnym są jedynie elementem praktycznym, który powinien pozostać niezauważalny pod marynarką. W stroju codziennym natomiast służą za ozdobę i element całego zestawienia. Do garnitury należy wybrać jednolite kolorystycznie szelki gumowe bądź skórzane, na co dzień można zastosować dowolny wzory i kolory. W naszej ofercie znajduje się duży wybór zarówno gładkich, jak i wzorzystych szelek, które sprawdzą się na każdą okazję.

Szelki męskie - jak nosić? Sposoby zapinania

Szelki do spodni różnią się również sposobem zapinania, który również uzależniony jest od ich kształtu. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje szelek do spodni męskich oraz sposobów ich zapinania:

  • Typ X - w ten sposób określa się szelki zapinane na krzyż. Z przodu ramiączka są proste natomiast na plecach są połączone i wzajemnie przeplecione. Zapinane na cztery żabki.

  • Typ H - Posiadają dwa proste ramiączka, które są ze sobą połączone na plecach równolegle. Posiadają cztery zapięcia, po dwa z przodu i z tyłu.

  • Typ Y - Posiada dwa ramiączka z przodu, które na plecach łączą się w jedno, W przeciwieństwie do pozostałych typów, posiada trzy zapięcia, dwa z przodu i jedno z tyłu.

 

Stylowa alternatywa dla paska

Wybór szelek do spodni zamiast klasycznego paska pozwala go nie tylko praktycznie zastąpić, ale również uzyskać nietuzinkowy wygląd nawiązujący do mody retro. Niegdyś szelki wykorzystywane były przede wszystkim do kostiumów i stylizacji, które miały być charakteryzacją na dwudziestolecie międzywojenne, obecnie jednak historia zatacza koło i szelki do spodni zaczynają być traktowane jako elegancki i stylowy dodatek.

 

Żabki i guziki

Szelki do spodni mogą być zakończone zapięciem na żabki oraz na guziki, oba rodzaje są dozwolone w zestawieniach w stylu casualowym, natomiast w przypadku strojów formalnych o wiele lepiej wyglądają te zapinane na guziki. W codziennych strojach można wybrać spodnie ze szlufkami, które również nosi się na pasku, jednak w eleganckiej stylizacji należy wybrać spodnie, które nie posiadają szlufek.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane